NASZE KONKURSY

Anna Grodecka

Święto Tuwima w „Słonecznej Krainie“

 

Któż z nas nie zna poezji dziecięcej mistrza Juliana? Na jego wierszach wychowują się kolejne pokolenia czytelników, doceniając przede wszystkim poczucie humoru i dowcipny stosunek do rzeczywistości, ale także niespotykaną sprawność językową. Mimo, że od śmierci poety upłynęło już 61 lat, twórczość Tuwima wciąż nie traci na aktualności i popularności.

Szczególnie przedszkolaki są wdzięcznymi odbiorcami poezji, nie tylko uważnie słuchają, lecz bardzo chętnie same potrafią pięknie recytować z pamięci swoje ulubione wiersze.

Specjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym Niepubliczne Przedszkole „Słoneczna Kraina“ w Łęgowie zorganizowało konkurs recytatorski „Tuwim dla dużych i małych“.

Na scenie nie zabrakło Hilarych nieustannie poszukujących swoich okularów, Kotków marzących o miseczce mleczka, zapominalskiego Słonia Trąbalskiego. Dziadek z Babcią i pomocnikami wyrywali z trudem rzepkę, Dyzio marzył o obłoczkach z waniliowego kremu, Kurka latała aeroplanem, a Słowik, jak zwykle się spóźnił (szedł piechotą, zamiast skorzystać z lokomotywy).

W popisach recytatorskich brało udział aż 60 dzieci z przedszkoli z Łęgowa, Pruszcza Gd., Rotmanki, Borkowa Łostowickiego, Kolbud oraz Gdańska.

Trudny orzech do zgryzienia mieli członkowie komisji oceniającej małych artystów: przewodnicząca – pisarka pani Zofia Sokół oraz dyrektor OKSiR-u w Cieplewie Grzegorz Antoni Cwaliński, nauczycielka muzyki Amelia Waszkiewicz, nauczycielka SP w Wojanowie Renata Bławat, komendant Straży Gminnej Tomasz Grabowski. Podczas burzliwych obrad jury dzieci mogły posilić się pysznym domowym ciastem. Na wszystkich uczestników czekały nagrody książkowe. Niespodziankę dla nauczycieli przygotowujących małych artystów przygotowała pani Zofia Sokół. Były to tomiki jej poezji z dedykacją i autografem.

Zwycięzcy w kategorii 3/4-latki:

I miejsce: Agata Suchecka, Julia Galicka, Patryk Madziar – Niepubliczne Przedszkole

Przyjaciele Puchatka“ Borkowo Łostowickie

ex aequo: Konrad Kujda – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczna Kraina“ Łęgowo

II miejsce: Staś Mikołajski – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczna Kraina“ Gdańsk Ujeścisko

ex aequo: Aleksandra Gawarecka, Magda Sulewska – obie Niepubliczne Przedszkole

Słoneczna Kraina“ Łęgowo

III miejsce: Julian Piecewicz, Maja Byczuk, Ewa Bylicka- Niepubliczne Przedszkole

Czwóreczka“ Pruszcz Gdański

ex aequo: Julia Krawczyk – Goluch, Aleksandra Gąsior, Wojciech Leszczyk, Wiktoria Kaczmarek, Zuzia Hahn – Niepubliczne Przedszkole „Nad rzeczką“ Pruszcz Gdański

ex aequo: Martynka Adamczak, Amanda Prokop, Nikola Niedziałek – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczna Kraina“ Łęgowo

Zwycięzcy w kategorii 5/6-latki:

I miejsce:

Przemysław Jarosz, Kalina Zamorska, Marcel Bojanowski, Olga Szczygielska, Weronika Patyna, Antoni Radwański – Niepubliczne Przedszkole „Przyjaciele Puchatka“ Borkowo Łostowickie