GOŚCIE W PRZEDSZKOLU

BRACTWO KERIN -ŻYWA LEKCJA HISTORII

‚… Ku pokrzepieniu serc naszych i Waszych tradycje przodków przybliżać. Co było robić, kiedy Ojczyzna w potrzebie, a cnót rycerskich w narodzie brakuje. Tak się zaczęło, aż rok 1997 nastał kiedy Bractwo Rycerskie Kerin do życia powstaje. Wiele już razy na koń wsiadaliśmy co by obyczaje ojców gawiedzi przybliżać. Turnieje, pojedynki, biesiady, dawne tańce, turnieje łucznicze i kusznicze, pokazy historyczne od starożytnego Egiptu, przez Grecję, Rzym do czasów nowożytnych. Brać Rycerska Kerin zaprasza do wspólnej zabawy i odkrywania historii….’

Bractwo Rycerskie KERIN powstało z myślą o kultywowaniu głównie polskich tradycji i historii.  

4 października anno domini 2012 do przedszkola zawitali Rycerze z Bractwa Kerin.Korzystając z pięknej ,słonecznej pogody zorganizowali przedszkolakom wspaniały pokaz na podwórku przedszkolnym.Dzieci zapoznały się ze zwyczajami i ubiorem średniowiecznych rycerzy.Kilku chłopców zostało mianowanych na giermków, dziewczynki natomiast zostały damami dworu.Każde dziecko mogło dotknąć rycerskiego miecz i tarczy.Rycerze obiecali, że na następną  lekcję historii przybędą w listopadzie.

6 listopada anno domini 2012 Rycerze Bractwa Kerin przybyli do przedszkola, jak obiecali tak i danego słowa  dotrzymali.Listopadowa pogoda nie pozwoliła na lekcje historii na świeżym powietrzu.Nic to dla nas jednak-mamy wielką salę.Tam też rycerze opowiedzieli o  czasach Mieszka I i początkach naszego państwa- o początkach Polski.Dzieci z zaciekawieniem słuchały barwnej opowieści o Mieszku ,Dobrawie i życiu ludzi z tamtych czasów.

7 listopada odwiedzili nas gospodarze z Gospodarstwa  Agroturystycznego z Lip-malowniczej wsi położonej na pograniczu trzech gmin.Od trzech lat spotykamy się z właścicielami gospodarstwa w różnych porach roku.Wiosną i latem odwiedzamy gospodarstwo i korzystamy z bardzo ciekawych lekcji edukacyjnych i cudownych chwil spędzonych na prawdziwej kaszubskiej wsi w otoczeniu lasów i pól.Jesienią i zimą gościmy gospodarzy u siebie ,w przedszkolu.Zawsze ,podczas takich spotkań towarzyszy im jakieś zwierzę.Była u nas koza Magda z zajęciami ‚Mleczna Droga’,a dziś owca Berta i baran Boguś z opowieścią ‚Po nitce do kłębka’. Dzieci tym razem dowiedziały się wszystkiego o wełnie i zaprzyjaźniły się z Bertą i Bogusiem.Już nie mogą doczekać się wiosny ,bo wtedy złożą Bercie i Bogusiowi rewizytę i spotkają się z całą resztą inwentarza państwa Plutowskich.

Częstym gościem w przedszkolu jest Teatr Óufer

Fizycy wprzedszkolu 2010

Na fizykę nigdy nie jest za wcześnie,wychowujemy przecież przyszłych naukowców,fachowców i specjalistów.

Mozart z wizytą u przedszkolaków 2009

Poranek Mozarta.Wspaniała ,ciekawa opowieść o dzieciństwie sławnego kompozytora w wykonaniu pani Anny Baranowskiej

Leszek Blanik z wizytą w przedszkolu 2009

W Dniu Sportowca gościliśmy, wraz z synkiem, Leszka Blanika złotego medalistę z Pekinu