MUSZELKI 2013/14

Ważne wydarzenia z naszej grupy:

 

 

 

9. września


                          Na swoje urodziny zaprosił całą grupę Nikodem. Atrakcji nie brakowało: zabawa na dmuchanym zamku, piłeczkowy basen, słodkości. Dzieciaki pysznie się bawiły. 

23. września

                                       ‚Muszelki’ razem z ‚Małymi Odkrywcami’ wybrały się do Parku Dinozaurów w Malborku. Spacer po ścieżce edukacyjnej dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń. Niektórzy trochę się obawiali ogromnych postaci dinozaurów, ale szybko przekonali się, że to nic strasznego.Dużą frajdą było przebywanie na placu zabaw, największym powodzeniem cieszyły się zjeżdżalnie do których trzeba było się trochę powspinać, a także zamek dla księżniczek.

2. października


                                          Na scenie OKSiR-u w Cieplewie mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie ‚Wielka draka o drogowych znakach’ w wykonaniu Teatru Vaśka z Torunia. Postać sympatycznego lecz niefrasobliwego Misia wprowadziła dzieci w tematykę bezpiecznego poruszania się po ulicy, przestrzegania znaków oraz przepisów ruchu drogowego.

3. października


                                   Jak przekonać się, że owoce są pyszne i zdrowe? Najlepiej samemu spróbować! Wyposażone w fartuszki i chustki na głowę ‚Muszelki’ przygotowywały szaszłyki owocowe. Były znakomite i szybciutko zniknęły…

4. października

          Pojechaliśmy na wycieczkę do Centrum Hewelianum w Gdańsku. Obejrzeliśmy wystawę, na której można wszystkie urządzenia samodzielnie wypróbować. Potem mieliśmy zajęcia edukacyjne o magnesach. Na naukę przecież nigdy nie jest za wcześnie 😉 Dowiedzieliśmy się, że magnesy mają bieguny, mogą się przyciągać lub odpychać, istnieje szczególne pole- magnetyczne. Wszystkie doświadczenia zrobiliśmy na specjalnych magnetycznych samochodzikach.

10. października

‚Niewrażliwego na niedolę zwierząt i ludzka niedola nie wzruszy’
                     Tego dnia odwiedziliśmy Schronisko ‚Promyk’ w Gdańsku. Do tej wizyty długo się przygotowywaliśmy, zbierając jedzenie, zabawki i koce, żeby zawieźć je w prezencie dla zwierząt. Dzieciaki były zasmucone tym, jak wiele zwierząt spotkał zły los. Pozostaje mieć nadzieję, że ta wrażliwość w nich zostanie.

23. października


                                 Nasza kolejna wizyta w OKSiR-ze w Cieplewie, tym razem na ‚Wyspie Pacynek’ – spektaklu w wykonaniu Teatru Pod Orzełkiem. Pan Hilary, profesor Wyobraźni, zaprosił dzieci w magiczną podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Ciekawym elementem przedstawienia była możliwość zabawy pacynkami z udziałem dzieci. Profesor zachęcał również do samodzielnego wykonania pacynki w domu.

 

25. października


        Tego dnia uroczyście obchodziliśmy w przedszkolu Święto Drzewa. Z tej okazji ubraliśmy się na zielono, aby podkreślić,że temat ochrony przyrody jest dla nas bardzo ważny. Po zajęciach, na których między innymi rozpoznawaliśmy rodzaje drzew, składaliśmy puzzle z wiśnią, śliwą, jabłonką oraz gruszą, a także zastanawialiśmy się nad rolą drzew w naszym życiu, przyszedł czas na najważniejsze wydarzenie dnia: SADZENIE DRZEW ! Najpierw pogłębiliśmy trochę dołki przygotowane przez Pana Stasia, zakopaliśmy nasze nowe drzewka i podlaliśmy je, żeby wysoko rosły 😉 . Obiecaliśmy, że będziemy o nie dbać. Mamy nadzieję, że odwdzięczą nam się pysznymi owocami.

3. listopada


                            Raz w tygodniu pijemy własnoręcznie robione soki. Dziś ‚Muszelki’ przygotowywały sok dla swoich koleżanek i kolegów z innych grup. Sok był wyciskany przez sokowirówkę z jabłuszek i marchewki. Wyszedł zdrowy i przepyszny!

5. listopada

‚Nie święci garnki lepią’

                  Na zajęciach obserwowaliśmy przeróżne wyroby z ceramiki. Próbowaliśmy również robić własne naczynia- talerzyki, kubeczki, łyżeczki. Na razie trenujemy rączki na plastelinie, żeby nabrać wprawy i wypróbować nasze nowe koło do lepienia glinianych naczyń.

12. listopada


     ‚Muszelki’ włączyły się w przygotowywaną przez ‚Małych Odkrywców’ uroczystą akademię z okazji przypadającego 11. listopada Święta Niepodległości. Nie zabrakło pieśni patriotycznych i żołnierskich oraz wierszy o Polsce i obrońcach jej wolności. Rodzice mogą być dumni ze swoich małych patriotów. Spisali się na medal!

29. listopada


Andrzejki
– w tym dniu tradycyjnie nie zabrakło przeróżnych wróżb, na czele z laniem wosku przez klucz. Po zabawach i tańcach apetyt dopisywał szczególnie, największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się lody.

4. grudnia


Obejrzeliśmy w OKSiR-ze w Cieplewie ‚Bajki z worka św. Mikołaja’ w wykonaniu Teatru Vaśka z Torunia. Spektakl zaciekawił małych widzów humorem, interakcją z publicznością oraz oprawą muzyczną.

6. grudnia


W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany dzień! Nie obyło się jednak bez wątpliwości, czy Mikołaj dotrze do przedszkola…a wszystko przez szalejący w nocy orkan- Ksawery,który zasypał drogi grubą warstwą śniegu. Mikołaj nie dał się zaskoczyć, przyjechał wraz ze swoimi pomocnikami i workiem pełnym prezentów. ‚Muszelki’ przywitały go wierszykiem i piosenką, a w zamian za wspólne zdjęcie i przyrzeczenie zjedzenia obiadu z surówką włącznie 😉 dostały wspaniałe paczki.

11. grudnia


Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia trwają już w przedszkolu od początku miesiąca. Ćwiczymy śpiewanie kolęd i wierszyki na Jasełka, ubraliśmy już choinkę, przystrajając ją we własnoręcznie zrobiony łańcuch, a dzisiaj przygotowywaliśmy wspólnie ciasto na pierniczki.

20. i 28. stycznia


           Pojechaliśmy na wycieczkę do EDU-PARKU w Gdańsku na ‚Zmrożone warsztaty’. Na zajęciach poznaliśmy suchy lód, z którym robiliśmy niesamowite eksperymenty, jak tworzenie zamglonych baniek mydlanych, łyżki grające na lodzie, wyścigi piany. Łowiliśmy też lodowe rybki,tworzyliśmy mini wyrzutnie oraz samodmuchające się baloniki. W laboratorium mogliśmy się poczuć jak w pracowni czarnoksiężnika, a to za sprawą wypełnionych różnymi płynami kolb, których kolory mogliśmy zmieniać przez dodawanie suchego lodu.

29. stycznia


           Wybraliśmy się do Spichlerza ‚Błękitny Baranek’ w Gdańsku na lekcję o życiu średniowiecznych Gdańszczan. Szczególne wrażenie na ‚Muszelkach’ zrobiły woskowe figury dawnych mieszkańców, misternie odtworzone przez pracowników muzeum.Można było posłuchać dźwięków ulicy (jak np. płacz dziecka czy stukanie w pracowniach kowala i bednarza) Ciekawa była też postać zielarza, z czarnym kotem i schowaną w szklanej kolbie żabą. Na zakończenie dzieci układały drużynowo puzzle.

31. stycznia


W naszym przedszkolu odbył się konkurs ‚Tuwim dla dużych i małych’. Trzecie miejsce zajęła Nikola Niedziałek z grupy ‚Muszelki’ za interpretację wiersza ‚Kotek’.Występowali również: Dominika Mejka(‚Cuda i dziwy’), Kacper Kierul(‚Okulary’) i Mateusz Noga(‚Dwa Michały’). Jury doceniło ich pracę i zaangażowanie, dlatego wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe.

Więcej informacji na stronie: 

http://pruszczgdanski.naszemiasto.pl/artykul/galeria/legowo-miedzyprzedszkolny-konkurs-recytacji-wierszy-tuwima,2152664,t,id.html#69f25056ccf161fa,1,3,7

3. lutego

         Tuż po feriach odwiedzili nas mili goście z Warszawy- Teatr Lalek ‚Igraszka’. Przedstawili spektakl pt. ‚Podróż za horyzont’– historię o przyjaźni oraz o tym, że nikogo nie można pochopnie oceniać. Małgosia i Ohydal spodobali się małym widzom. Bezpłatny występ teatru to prezent od OKSiR-u w Cieplewie. Serdecznie dziękujemy!!!

7. lutego


        To dla ‚Muszelek’ dzień pełen niesamowitych wrażeń.Rano byliśmy na zajęciach w pracowni sensorycznej Hewelianum w Gdańsku. Dzieci dowiedziały się, jak trudno rozpoznać smak nie widząc tego, co jemy. Miały okazję odgadywać, jakie tajemnice kryją się w pudełkach z zamkniętymi oczami, tylko za pomocą dotyku. Rozpoznawały również zapachy i dźwięki. Nie zabrakło również eksperymentów na wystawie: ‚Energia, Niebo, Słońce’

       Po południu odbył się długo oczekiwany Bal Karnawałowy. Była to znakomita okazja, żeby choć przez kilka godzin zostać księżniczką, wróżką, rycerzem, strażakiem, albo Zorro 😉  Oprócz tanecznych przebojów  do wyśmienitej zabawy przyczyniły się również inne atrakcje. Była wata cukrowa robiona przez sympatycznego i ciągle uśmiechniętego Clowna, słodkie przekąski, popcorn. Najodważniejsi wzięli udział w  konkursach tanecznych z nagrodami. Energii maluchom i starszakom nie brakowało, ale wszystkim przydała się chwila odpoczynku zorganizowana na materacach. W prezencie dzieci otrzymały zwierzątka z nadmuchanych balonów, które pracowicie skręcał energiczny Clown. Zabawa trwała ponad 3 godziny, a najwytrwalsi opuszczali przedszkole tuż przed jego zamknięciem.   

21. marca

         Wybraliśmy się nad Kłodawkę, żeby pożegnać zimę i świętować nadejście wiosny. Zabraliśmy ze sobą Marzannę zrobioną z produktów spożywczych, jak chleb, bułki, płatki kukurydziane. Dlaczego nie tradycyjną, ze słomy i szmatek? Nie chcemy zaśmiecać środowiska, a nasza Marzanna stała się posiłkiem dla ptaków i ryb. Wracając, śpiewaliśmy wesołe piosenki o wiośnie i szukaliśmy jej znaków.

4. kwietnia


       Skorzystaliśmy z zaproszenia Szkoły Sportowej ‚Olimpijczyk’ w Gdańsku. Oglądaliśmy klasy, w których odbywają się lekcje, pobawiliśmy się trochę w świetlicy, a potem przyszedł czas na zawody na sali gimnastycznej. Można było zagrać w unihokeja, toczyć ogromne piłki, sprawdzić swoją zręczność na torze przeszkód, a także poskakać na batucie i w ‚basenie’ wypełnionym gąbkami. Oczywiście wszyscy zasłużyli na złote medale. Kto wie, może kiedyś zamienimy je na prawdziwe, olimpijskie krążki?

10. kwietnia


Z okazji obchodzonego w tym tygodniu Dnia Służby Zdrowia, dzieci odwiedziły Ośrodek Zdrowia w Rusocinie. Przemiła pielęgniarka, pani Zosia, pokazała małym pacjentom przeróżne sprzęty, którymi posługuje się w swojej codziennej pracy, m.in. ciśnieniomierz, EKG, kieliszek do płukania oka oraz inne skarby;) Dzieci zobaczyły też aptekę , a także gabinet lekarski, w którym dostały na pamiątkę naklejki i patyczki do badania. Na zakończenie zaśpiewały wszystkim piosenkę oraz wręczyły drobne upominki.

15. kwietnia


       Tego dnia rodzice mieli przyjemność obejrzeć wielkanocne przedstawienie ‚Muszelek’, w którym pojawił się taniec ludowy- mazur, a także wiersze i piosenki. Po występach i poczęstunku wszyscy zostali zaproszeni do warsztatów, na których można było przygotować ozdobne kogutki, pisanki, plastelinowe mazurki, wyciąć i złożyć małe koszyczki oraz pomalować gipsowe podstawki pod jajka, świeczniki z pisankami oraz drobne figurki.

Wszystkim rodzicom  życzymy pełnych radości i rodzinnego ciepła Świąt Wielkanocnych,a  ‚Muszelkom’ udanych prezentów od Zajączka!