MALI ODKRYWCY 2013/14

,,Dziecko ma wrodzony pęd do odkrywania świata, dociekania, 
szukania nowych wra
żeń i uczenia się, wykorzystując wszystkie zmysły – tak dziecko zaspakaja swą nieograniczoną ciekawość
,
 dlatego my pomagamy tylko tyle, ile potrzeba, stosujemy zasadę ,,Pokaż i powiedz’, dajemy szansę samodzielnego rozwiązania problemu, zachęcamy do działania i myślenia, pobudzamy ciekawość, akceptujemy dziecięce wybory.

Joan Beck oraz Magda i Ada 

22.04.2014 Dzień Ziemii

Tego dnia dzieci  przeszły uliczkami  Gdańska, chcąc w ten sposób wyrazić  swoje zdanie na temat ochrony środowiska.  
Do przemarszu przedszkolaki były przygotowane profesjonalnie. Miały transparenty oraz własnoręcznie przygotowane ulotki, które rozdawały przechodniom.
Mamy nadzieję, że takie poczynania  ugruntują wśród dzieci właściwe postawy wobec ochrony środowiska oraz zmienią złe przyzwyczajenia niektórych dorosłych.

15.05.2014 Bezpieczny przedszkolak

Straż gminna spotkała się z dziś z dziećmi z naszego przedszkola.  O zasadach bezpieczeństwa mówiono, ale również pokazywano jak należy je stosować w praktyce.

30.04.2014 Bursztynowym szlakiem


Podczas lekcji edukacyjnej poznaliśmy historię powstawania bursztynu i jego znaczenie dla człowieka od czasów starożytnych do dzisiejszych. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat właściwości i wykorzystania bursztynu oraz nauczą się odróżniać prawdziwy okaz „złota północy” od sztucznego.

V Międzyprzedszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych


Nasi aktorzy jak zwykle dali pokaz talentu w przedstawieniu pt. ‚Nie ma tego złego’.

Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy dyplom oraz nagroda rzeczowa 🙂

29.04.2014 Międzyprzedszkolne zawody sportowe

W SP Olimpijczyk odbyły się międzyprzedszkolne zawody sportowe. Dzieci rywalizowały w różnych konkurencjach.  Drużyny były gorąco dopingowane przez swoich kibiców, najważniejsza była jednak uczciwa gra oraz dobra zabawa. Każdy z uczestników zawodów otrzymał pamiątkowy dyplom i prawdziwy złoty medal 😉

04.04.2014 Wizyta w szkole

Moja szkoła to miejsce wspaniałe,
każdy ma tu zadanie do wykonania niemałe.
Nieważne czy jesteś duży, czy mały,
uczysz się i jesteś wspaniały.
Szkoła twoją przyszłością,
tu zdobywasz wiedzę,
czynisz to z radością.
Każdy dobrze wie, 
najważniejsza jest nauka,
a w tej kwestii nikt mnie nie oszuka.

23.04.2014 W teatrze

‚Teatr to jest widownia i scena.

Niby nic magicznego w tym nie ma,

aż do chwili, gdy nagle na scenie

zacznie się dziać przedstawienie…’

25.04.2014 Akademia Dzieci w SWPS


Polska Akademia Dzieci daje dzieciom szansę kontaktu z najnowszymi osiągnięciami nauki, rozbudza w nich ciekawość świata, zachęca do realizowania własnych pomysłów, badania interesujących zjawisk i przeprowadzania eksperymentów.

16.05.2014 Akademia Dzieci po raz drugi


Tym razem młodzi wykładowcy opowiadali o swoim hoby 🙂

05.05.2014 Dzień Strażaka


W naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Straży Pożarnej z okazji ich święta. Była to wielka atrakcja dla przedszkolaków, gdyż mogły zobaczyć z bliska prawdziwy wóz strażacki, zapoznano ich ze sprzętem strażackim, poszerzyły one również swoje wiadomości na temat trudnej i niebezpiecznej pracy jaką wykonują. Przedszkolaki ubierały na głowę kask strażacki, siedziały w wozie. Na koniec były wspólne zdjęcia, życzenia i laurki wręczone strażakom przez najmłodszych przedszkolaków. To był  dla wszystkich pełen wrażeń dzień.

28.03.2014 Czyste powietrze wokół nas


W między-przedszkolnym konkursie zapobiegającym paleniu papierosów zdobyliśmy III miejsce!

GRATULUJEMY!!!

26.03.2014 Goście w naszej grupie

Starsza siostra, starszy brat – dziś odwiedziła nas mama Marceliny i jej młodsza siostra Julka. Marcelina opowiadała nam o swoich obowiązkach jako starsza siostra i o tym jak zajmować się młodszym rodzeństwem. 🙂

21.03.2014 Wiosna 🙂

Wiosna już wiosna ciepła i radosna,

Wiosna już wiosna słychać ptaków śpiew 

Wiosna już wiosna pięknie pachnie bez…

18.03.2014 Rok Kolberga

Z okazji 200 rocznicy urodzin wybitnego etnografa i kompozytora, uchwałą Sejmu RP, rok 2014 został ogłoszony rokiem Oskara Kolberga. W związku z tym dzieci poznały sylwetkę etnografa i folklorysty, a w przedszkolu w maju odbędzie się między-przedszkolny konkurs tańca i pieśni ludowej organizowany przez Panią Dyrektor.

12.03.2014 Marchewkowo nam 🙂


Pyszny i zdrowy sok dla wszystkich przedszkolaków 🙂

05.03.2014 Król Elegant

Kolejna wizyta w teatrze w OKSiR w Cieplewie. Tym razem historia opowiada o dwóch psotnych wędrowcach Tomku i Romku, którzy trafiają do śmiesznego państwa, gdzie rządzi król Elegant i wszystko jest podporządkowane znalezieniu najpiękniejszego na świecie stroju królewskiego. Najważniejszym, państwowym problemem, według króla, jest wyszukanie takiego stroju „jakiego nie ma nikt na całym świecie“.

 

28.02.2014 My studenci


Czy przedszkolaki też mogą być studentami? Oczywiście! Wspólnie z grupą z przedszkola z Ujeściska udowodniliśmy to w 100%. Jako młodzi studenci otrzymaliśmy indeksy oraz wzięliśmy udział w wykładzie  prowadzonych przez panie mgr Magdalenę Trzepiota i mgr Katarzynę Brachowska – Przeniosło pt.Czy można gospodarować czasem? orazOskara Zawadowicza, lat 8: Moje pasje – muzyka i sport.

Wykład był bardzo ciekawy , niektórzy jednak jak to studenci potrzebowali chwili regeneracji i nic sobie nie robili z niewygodnych studenckich krzesełek 😉

27.02.2014 Tłusty czwartek 


Pączek

Był sobie pączek, co nie miał rączek i

okrąglutki był jak miesiączek.

Miał lukrowaną złocistą skórkę, 

a w środku dziurkę na konfiturkę.

Wszyscy go lubią – starsi i dzieci.

Na jego widok aż ślinka leci.

Lecz co naprawdę pączki są warte, 

to przede wszystkim wie Tłusty czwartek.

 

21.02.2014 Arktyka i Antarktyda


Tego dnia poznaliśmy  polarne rejony znajdujące się na krańcach Ziemi – podobne, a jednak bardzo różne, dowiedzieliśmy się również o warunkach tam panujących, niezwykłych zjawiskach takich jak zorza polarna oraz mieszkańcach tych śnieżnych i mroźnych miejsc.

Oczywiście zwiedziliśmy także oceanarium, które zawsze dużych i małych wprawia w zachwyt różnorodnością stworzeń morskich.

17.02.2014 Dzień kota 


Przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Kota”. Święto obchodzone jest w Polsce od ośmiu lat. Powstało z inicjatywy Wojciecha Kurkowskiego, redaktora miesięcznika Kot. 

Dzieci przyniosły wiele książek, ilustracji i zdjęć kotów domowych i drapieżnych. Podczas zajęć poznały zwyczaje, nawyki oraz rasy kotów. Zapoznały się ze sposobami pielęgnacji kotów, kocimi obyczajami , poznały wiele ciekawostek z ich życia. Po, co kotu wąsy? Dlaczego kot poluje na myszy? Dlaczego kot mruczy? Dlaczego koty tak dużo śpią?

Dzieci wysłuchały bajki „Dlaczego psy nie lubią kotów?” oraz opowiadania „Skąd wzięły się koty?”. Wykonały też wiele prac plastycznych, z których w holu przedszkola powstała galeria kocich portretów.

07.02.2014 Hewelianum – zmysły


Wydaje się, że język to główne narzędzie służące do poznawania smaku. W rzeczywistości ponad połowa wrażeń smakowych pochodzi od węchu! Jak byśmy się poruszali w świecie widzianym tylko jednym okiem? Jak wyglądałby świat „widziany” tylko dotykiem? Czy uszy służą tylko do zawieszania na nich różnego rodzaju ozdób? Szukaliśmy odpowiedzi na te pytania w pracowni Hewelianum. Zobaczcie jak nam poszło 🙂

05.02.2014 Zabawy na śniegu


Zimowe zabawy z dzieckiem na śniegu doskonale dotleniają oraz hartują organizm. Kto z nas nie pamięta szaleńczych zjazdów na sankach, robienia orłów na śniegu czy rzucania śnieżkami do celu? 

03.02.2014 Teatr Igraszka ‚Podróż za horyzont’

To opowieść o przyjaźni i o tym, że nie należy nikogo oceniać zbyt pochopnie. Młodzi widzowie mają też okazję nauczenia się kolorów.

Mała Małgosia chciałaby się dowiedzieć, co jest za horyzontem. Postanawia więc wyruszyć i sprawdzić to osobiście. Zanim jednak jej podróż się rozpocznie, poznaje złośliwego, lecz na szczęście mało szkodliwego potworka Ohydala. Potworek najpierw przeszkadza i dokucza Małgosi, z czasem jednak staje się jej prawdziwym przyjacielem. Prawdziwym, czyli takim, na którego można liczyć w trudnych sytuacjach, a takich sytuacji nie będzie brakowało, oj, nie będzie.


31.01.2014 Gratulujemy zwycięzcom


W Przedszkolu Słoneczna Kraina w Łęgowie po raz pierwszy  odbył się między przedszkolny konkurs recytatorski pt. „Tuwim dla małych i dużych”. Dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowały dzieci był bardzo wysoki.

W naszej grupie również znaleźli się zwycięzcy: Oliwka zajęła II miejsce oraz Natan i Paulina zajęli ex aequo miejsca III.

GRATULUJEMY!

 

 

Więcej: http://pruszczgdanski.naszemiasto.pl/artykul/galeria/legowo-miedzyprzedszkolny-konkurs-recytacji-wierszy-tuwima,2152664,t,id.html#69f25056ccf161fa,1,3,7

29.01.2014 Błękitny Baranek

Tego dnia wspólnie z Muszelkami zwiedzaliśmy wystawę rekonstruującą warunki życia oraz wygląd mieszkańców dawnego Gdańska.

Zwiedzaliśmy także „Średniowieczną uliczkę hanzeatycką” – czyli rekonstrukcję uliczki z przełomu XIV i XV w. 
w mieście hanzeatyckim z warsztatami, kramami i łaźnią, a także z jego hałasem
i zapachami.

28.01.2014 Lodowe eksperymenty cz.2


Zdarzyło się Wam kiedyś zastanawiać jakby to było, choć na chwilę, przywdziać ‚biały fartuch’ i stać się jednym z najbardziej szanowanych naukowców świata?

Odkrywać rzeczy ważne, niesamowite, istotne dla nas samych i ludzkości? Nam się udało w dodatku drugi raz!

20.01.2014 Lodowe eksperymenty cz.1

Wreszcie przyszła zima, więc pojawił się szereg pytań, na które zaczęliśmy szukać odpowiedzi. A nic tak dobrze nie pomaga zrozumieć, jak eksperyment. Zima to świetna pora na przeprowadzenie doświadczeń związanych ze śniegiem, lodem i zamarzaniem. 

24.01.2014 Dzień Babci i Dziadka


Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
W dniach 21 -24 stycznia we wszystkich grupach odbyły się te wspaniałe uroczystości. Frekwencja, jak co roku dopisała. Przedszkolaki przedstawiły sztukę teatralną pt. ‚Nie ma tego złego’.

Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Wspaniała, serdeczna atmosfera, która towarzyszyła spotkaniom, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki przedszkolnej. Na koniec wspólnego spotkania zaprosiły swoich gości na słodki poczęstunek.
 Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków, a my zgodnie stwierdzamy, że są Oni najmilszymi odbiorcami „sztuki” dziecięcej. 


12.01.2014 XXII finał WOŚP


W związku z ogólnopolską zbiórką dla WOŚP również i my postanowiliśmy dodać swoje trzy grosze. Nasza grupa wspólnie z Muszelkami przedstawiła króciutki program artystyczny zachęcając  do czynnego udziału w finale.

12.01.2014 Jasełka w kościele w Łęgowie

W niedzielę 12 stycznia b.r. w kościele św. Mikołaja w Łęgowie parafianie oraz wszyscy ci, którzy skorzystali z zaproszenia mogli jeszcze raz poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia dzięki wychowankom naszego przedszkola. Kolędy i przedstawienie jasełkowe wprowadziły wszystkich widzów jeszcze raz w tajemnicę Bożego Narodzenia.

23.12.2013 Spotkanie wigilijne


23 grudnia 2013 roku w naszym przedszkolu odbyło się świąteczne spotkanie wigilijne mające na celu nie tylko kultywowanie tradycji ludowych i religijnych, ale również integrację społeczności przedszkolnej i dostarczenie dzieciom i rodzicom radosnych przeżyć.

19.12.2013 Wizyta w Urzędzie Gminy Pruszcz

Chcąc podzielić się dobrą nowiną oraz podzielić opłatkiem i życzeniami zawędrowaliśmy aż do Urzędu Gminy z naszymi jasełkami.

06.12.2013 Mikołajki!!!


Mikołaj pojawił się w towarzystwie Śnieżynek w  ślicznych strojach. Każda grupa dziecięca reprezentowała swoje umiejętności taneczne, ruchowe, sprawnościowe, wokalne. Najważniejszym punktem spotkania było odebranie paczki z rąk Mikołaja „… Wszystkie dzieci grzeczne były , na paczkę zasłużyły…”

04.12.2013 Przedstawienie teatralne ‚Sanie Świętego Mikołaja’

Po raz kolejny odwiedziliśmy OKSiR w Cieplewie tym razem towarzyszyliśmy Śnieżynkom i Mikołajowi w poszukiwaniu zagubionych prezentów.

29.11.2013 Andrzejki !!!

Andrzejki to jedyny czas w roku, kiedy prawie wszyscy chcą wróżyć i poznawać swoją przyszłość. Dziś z tej okazji skorzystały przedszkolaki ze Słonecznej Krainy.

Na początku panie zapoznały dzieci z historią tego święta. Dawno temu Andrzejki były świętem, kiedy wróżyły tylko panny chcąc poznać imię swojego przyszłego małżonka. Dziś bawią się wszyscy bez względu na wiek, płeć czy stan cywilny. Po krótkiej historii dzieci wykonały klucze, które według uznania ozdobiły duuużą ilością brokatu. 

Potem była już tylko zabawa i wróżby. W ten magiczny wieczór, przedszkolaki dowiedzieć się mogły kim zostaną w przyszłości. Nie zabrakło układania butów do drzwi oraz przekuwania serca, na odwrocie którego wypisane były imiona płci przeciwnej. Było dużo śmiechu i zdziwienia, kiedy okazywało się, że dana osoba nie zna nikogo o wylosowanym imieniu.

20.11.2013 Przedstawienie teatralne


Tym razem wspólnie z innymi grupami oraz naszymi paniami oglądaliśmy spektakl o tym jak młody szewczyk Dratewka pokonał złego Smoka Wawelskiego i uratował księżniczkę.

14.11.2013 Dzień Kundelka

W związku z minionym Dniem Kundelka naszą grupę odwiedziły pluszowe psiaki. Rozmawialiśmy o tym jak ciężkie jest życie psa, który mieszka w schronisku oraz o psach pracujących. Panie pokazały nam różne zdjęcia oraz filmiki przedstawiające psich ratowników, przewodników oraz terapeutów. Wiemy jak należy się zachowywać w pobliżu psa oraz jak dbać o ukochanego pupila.

12.11.2013 Obchody Dnia Niepodległości

W dniu 12 listopada- w rocznicę odzyskania wolności i niepodległości – obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To najważniejsze polskie Święto Narodowe. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Narodowego. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście. Dzieci deklamowały patriotyczne wiersze. Rozbrzmiewały takie pieśni jak: „Przybyli ułani”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Serce w plecaku”, które wywołały zadumę oraz budziły patriotyczne uczucia. Na koniec zatańczono „Poloneza”, który w wykonaniu dzieci wzbudził podziw wśród zaproszonych gości. Taka uroczystość uczy nas wszystkich jak być dobrym Polakiem, który nie zapomina o historii swego kraju, szanuje narodowe symbole: godło, hymn i barwy narodowe.

31.10.2013 Halloween 😉

W czwartek w naszym przedszkolu odbyły się harce, tańce i wygibaski z okazji Halloween.

Hasłem przewodnim imprezy było:

‚Jeśli psikusa chcesz uniknąć śmiesznego,

wrzuć nam do koszyka coś słodkiego’. 

Sale przedszkola ozdobiły mieniące się blaskiem świec dynie oraz własnoręcznie wykonane lampiony.

 

30.10.2013 Wizyta na cmentarzu oraz zapalenie własnoręcznie wykonanych zniczy.

W nawiązaniu do przyszłego Święta Zmarłych  przedszkolaki z naszej grupy odwiedziły cmentarz w Łęgowie. Celem wycieczki było zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie.

Święto Drzewa


Nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjno – ekologicznego pt. „Święto Drzewa” organizowanego przez Klub Gaja. Do akcji przystąpiły dzieci z całego przedszkola. Każda grupa po zajęciach nawiązującej do tematyki drzew i ich ochrony, sadziła drzewka na naszym placu zabaw oczywiści przy pomocy naszego pana Stasia.

23.10.2013 Wizyta w Krainie Pacynek


Po raz kolejny mieliśmy możliwość wzięcia udziału w przedstawieniu teatralnym w OKSiR w Cieplewie pt. Wyspa Pacynek.

14.10.2013 Dzień Edukacji Narodowej


O godz. 10:00 odbył się uroczysty poranek. Nasza grupa oraz Muszelki, w imieniu wszystkich przedszkolaków przedstawiły program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Śpiewały piosenki, recytowały wierszyki oraz dla wszystkich pracowników przedszkola. Dzieci obdarowały wszystkie panie małymi upominkami. 

Pani dyrektor przedszkola podziękowała wszystkim dzieciom za wspaniały występ. W tym uroczystym dniu były też słodkości dla przedszkolaków. 

Jesienne zabawy

Jesień piękna pora roku
Każdy lubi ją po trochu
Te pomysły, które mam
Dzisiaj ci pokaże sam
Aby humor Twój poprawić
Zaprezentuje jak się bawić

Kolorowe liście zbierać
I z nich zrobić bukiet róż
Wziąć do ręki kasztanki
I porobić pajacyki

A jak deszczyk zacznie padać
To z kolegą możesz gadać
No i potem po kałużach
Będziesz skakać jak się uda

Nikt nie będzie nudził się
Tylko bawił, śmiejąc się
Nie pomyśli o swym wieku
Bo to sprawia dużo śmiechu. 

Autor: Michał Przetocki

10.10.2013 Wizyta w schronisku


Nasze przedszkole już od kilku lat pomaga zwierzętom ze schroniska w Gdańsku. Uważamy, że trzeba edukować dzieci od najmłodszych lat, jak należy postępować ze zwierzętami. Bliższe spotkania z nimi, nauka jak należy o nie dbać zaowocuje szacunkiem i miłością do naszych „braci mniejszych”. Wrażliwość w stosunku do zwierząt rodzi także większą wrażliwość na drugiego człowieka.

Takie akcje uczą dzieci wrażliwości na los zwierząt. W naturalny sposób możemy nauczyć ich właściwego zachowania w stosunku do zwierząt, wpoić zasady, których nikomu nie wolno przekraczać. Mały człowiek, któremu damy szansę bliższego spotkania ze zwierzętami, nauczymy jak należy o nie dbać, będzie humanitarnie postępował. Udział w tej akcji był „lekcją człowieczeństwa” dla przedszkolaków.

09.10.2013 Przedstawienie teatralne ‚Czerwony Kapturek’

Mimo iż spektakl trwał prawie godzinę zjednoczył całą salę. Wspólnie z paniami chętnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Uczestniczyliśmy w wyprawie Czerwonego Kapturka do Babci podpowiadając jej którędy ma iść albo gdzie się schował zły wilk.

Pełen emocji i śmiechu spektakl, przepełniony muzyką i tańcem, piękne stroje aktorów sprawiły, że godzinne spotkanie stało się przyjemnością dla najmłodszej widowni.

 

08.10.2013 Owocowy karnawał

Tego dnia na zajęciach zrobiliśmy własnoręcznie pyszną sałatkę z owoców. Świeże owoce przynieśliśmy z domów. Były banany, jabłka, winogrona, brzoskwinie, soczyste gruszki, nawet malinki. Ochoczo więc zabraliśmy się do pracy. Umyliśmy owoce i ręce, Panie pomogły nam owoce ze skórek. Gdy każdy dostał  nożyk przystąpiliśmy do krojenia. Było ciach-ciach , wszystko w kostkę i do wielkiej miski. Po skończonej pracy mogliśmy spróbować naszego dzieła!

Sałatka wyszła wspaniale ! 

04.10.2013 Siła magnetyzmu w Hewelianum

Pole magnetyczne ma wiele fascynujących właściwości. Istnieje wokół każdego magnesu, ale także wokół naszej Planety. Nie można go zobaczyć, ale można poczuć jego działanie. Wraz z paniami przewodniczkami próbowaliśmy je poznać i zrozumieć. Dzięki wykorzystaniu atrakcyjnych pomocy naukowych w prosty i przejrzysty sposób zapoznaliśmy się z podstawowymi wiadomościami z zakresu magnetyzmu.

02.10.2013  Przedstawienie teatralne ‚Wielka draka o drogowych znakach’


Głównym bohaterem  przedstawienia jest sympatyczny, lecz niesforny Misiek, który nie zna przepisów drogowych, ale mimo to siada za kierownicą samochodu i zachowuje się na jezdni jak prawdziwy pirat. Przygody Miśka ze znakami drogowymi są serią zabawnych perypetii składających się na wielką drakę. W trakcie przedstawienia nasz bohater wraz z widzami uczy się   podstawowych zasad ruchu drogowego, poznaje znaki drogowe oraz rozumie jak ważna jest sprawa zachowania bezpieczeństwa na drodze.

23.09.2013  Park Dinozaurów w Malborku

Tego dnia przeżyliśmy niesamowitą przygodę w Parku Dinozaurów w Malborku. Spacerowaliśmy wśród dinozaurów, które się ruszały. Każdy z nas poznał także prawdziwą historię życia dinozaurów.  40 wielkich zwierzaków witało nas groźnymi porykiwaniami. Była to  wyprawa tylko dla odważnych, ale przecież my Odkrywcy niczego i nikogo się nie boimy! Obejrzeliśmy także eksponaty z przed setek milionów lat w Muzeum Skamieniałości.