ROK SZKOLNY 2011/12

21.01.2012  Babcie, Dziadkowie – uśmiechnięci, kochani, opiekuńczy… I najważniejsze niezbędni wnukom do życia! Tłumnie przybyli do ‚Słonecznej Krainy’, aby wspólnie ze swoimi najukochańszymi uczcić Ich Święto.Na uroczystości nie zabrakło piosenek, konkursów, życzeń i słodkości przygotowanych przez wychowanków przedszkola dla najważniejszych zaraz po rodzicach osób.

14.02.2012  W Dniu Miłości – my przedszkolaki – życzyliśmy wszystkim wiele radości !

Serduszka z Panią Bożenką zrobiliśmy, aby uszczęśliwić każdego i pokazać, że nie ma nic piękniejszego od miłości.

Niech nasze uczucie wszystkich raduje i nigdy smutku nie posmakuje.

14.02.2012. Bal Karnawałowy jest wyjątkowy, ma w sobie tę magię i szaleństwo, której brakuje na co dzień. Bo właśnie w tym dniu każdy z nas ma szansę przemienić się w postać z marzeń i snów, z ulubionej bajki, wreszcie od
 -Dziś jestem rycerzem który walczy ze złym smokiem – mówi Wiktor. – Pokonam go i chłopaki z mojej grupy będą mnie podziwiać i będę najsilniejszy! – dodaje.
Zły smok tańczył z księżniczką i wcale nie chciał potyczki z wojowniczym rycerzem, a potem stwierdził, że lepiej mu będzie w gronie biedronek i wesołego Scoobiego. Niestety rycerz był lekko rozczarowany, że walki nie będzie i swój smutek zajadał słodyczami.być podróż do cudownej krainy szaleństwa i zabawy.

– To nic, mam smoka na oku, w końcu i tak go dopadnę i się z nim rozprawię – opowiadał. – Wtedy okaże się kto jest najlepszy w przedszkolu! – powiedział rycerz z grupy ‚Pszczółek’. – Wszystkie księżniczki w przedszkolu będą mnie podziwiać – mówił.

Tańce trwały, aż do podwieczorku. Przygrywał zespół ‚Savana’, a Panie Przedszkolanki rozpływały się ze szczęścia, że mają takich świetnych tancerzy i uśmiechnięte czarodziejki.

29.02.2012. Bursztyn – ‚słoneczna’ bryłka wyłowiona z morza albo znaleziona na plaży, choć najczęściej składnik naszyjnika mamy. Ale nie tylko… O czym mogły się przekonać przedszkolaki z grupy ‚Małych Odkrywców’ w trakcie wizyty w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Bo oto przed oczami naszych ciekawskich zuchów pojawiły się bajeczne wzory, magiczne kształty, tajemnicze stworzonka uwięzione w żywicznej masie na miliony lat. Najciekawsza okazała się bursztynowa bryłka kryjąca jaszczurkę sprzed 40 mln lat. Bursztyn to nie tylko tworzywo artystyczne, ale też magiczny kamień a nawet składnik uzdrowiającego eliksiru. Dzieci z zainteresowaniem oglądały zgromadzone w muzeum eksponaty.

09.03.2012. Do Muzeum Morskiego w Gdańsku sprytni Odkrywcy dotarli promem! Na pokład zaprosił ich sam kapitan ‚Motławy’. Na szczęście nikt nie dostał choroby morskiej, bo podróż trwała zaledwie kilka minut. Wrażeń starczyło na cały dzień.
– Gdańsk w XIV wieku był niedostępną fortecą – opowiadała pani Kamila, przewodniczka po muzeum. – Ze wszystkich stron otoczony wodą i wysokim wałem obronnym, był nie do zdobycia – tłumaczyła.
 Księcia i księżniczki grodu bronili rycerze. Oczywiście, rycerzem mógł zostać prawy waleczny i szlachetny młodzieniec, który oprócz tego, że umiał władać mieczem, umiał też zadbać o damę swego serca. Bronił jej przed smokiem, zbójami i dbał o jej dobro. Średniowieczny gdański rycerz znał też maniery i dworskie zwyczaje.Odkrywcy przebrani w stroje z epoki średniowiecza byli zafascynowani historią Gdańska i opowieściami o dzielnych rycerzach.

05.03.2012.My przedszkolaki ze ‚Słonecznej Krainy’ – przyrodę szanujemy, a w Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury wszyscy razem świętujemy.

Przedszkolaki dbają o naturę, o czym przekonywały sprytne i pracowite ‚Elfy’, które przypominały: ‚Pamiętajcie drogie dzieci, Natura nie lubi śmieci’.

Po pouczającej inscenizacji nie zabrakło dobrej zabawy! Konkursy wzbudzały dużo emocji. Jeną z ciekawszych konkurencji była segregacja śmieci na czas – każda drużyna otrzymała ‚porcję’ śmieci, którą musiała w jak najszybszym czasie włożyć do  odpowiednich pojemników. Kolejna rywalizacja polegała na wytypowaniu najoryginalniejszego stroju z makulatury. Tę kategorię wygrała grupa ‚Krasnali’ za gazetową kreację.w.w.

Po emocjonującej rywalizacji, przyszedł czas na ‚małe co nieco’ – przepyszne ciasto marchewkowe.

24.03.2012. Śnieg już dawno zniknął, a pierwsze promienie słońca przypominały o nadchodzącej wiośnie. Jednak zima nie dawała za wygraną o czym świadczyły ciepłe czapki i szaliki milusińskich. Mróz dawał prztyczka w nos nawet tym najbardziej zatwardziałym zuchom.

– Wiosna przyjdzie do nas, ale dopiero wtedy, gdy utopimy Marzannę – mówił Kacper z grupy Małych Odkrywców. – Wtedy zima nie ma szans, zostanie pokonana – opowiadał.No i wysłaliśmy Marzannę za morza szerokie na urlop do zimy.

 Wszystkie dzieciaki wiedzą, że jak tylko ciepło zawita u nas na dobre czekają na nich ciekawe wycieczki na Kaszuby i hen za horyzont… i moc wrażeń na przedszkolnym placu zabaw.

 

 

12.04.2012  Po raz kolejny Mali Odkrywcy przekonali się że wycieczka do Muzeum Morskiego to pasjonująca przygoda. Tym razem dowiedzieli się że można odbyć podróż na koniec świata nie opuszczając Gdańska i to nie byle czym, bo żaglowcem… a umożliwiła to wszystkim sympatyczna Pani Przewodniczka opowiadająca z dużą pasją o świetności kilkusetletnich statków.Przedszkolaki dowiedziały się z czego budowane były żaglowce i jakie przemierzały trasy, czy piraci napadali na Bałtyku i czy na takim statku można było mieszkać.Najciekawsza okazała się historia bitwy morskiej pod Oliwą, która rozegrała się prawie czterysta lat temu. Polska flota odniosła wtedy zwycięstwo nad Szwedami. W muzeum jest mnóstwo przedmiotów wydobytych z zatopionego w czasie bitwy szwedzkiego okrętu  ‚Stolen’

Wraz z wiosennymi promieniami słońca zawitał w naszym przedszkolu Wielkanocny Króliczek z barwnymi Pisankami.Życzył wszystkim radości wiecznej, drogi mlecznej, kolorowych jajeczek, białych owieczek, bakalii w serniku, a na koniec kiełbaski tłuściutkiej i atmosfery milutkiej!

18.04.2012 Jak przekonać przedszkolaka, aby w przyszłości polubił czytanie? Odpowiedź jest prosta… czytać, czytać i jeszcze raz czytać, a jeśli już czytać naszym milusińskim to tylko ciekawe historie, których najwięcej znajdziemy w bibliotece.Dlatego najstarsza grupa z przedszkola, co środę, razem ze swoimi paniami, będzie odwiedzała  bibliotekę w Cieplewie, aby poznać jej tajemnicze zakamarki i posłuchać bajek, podań i legend.Współpraca z Gminną Biblioteką w Cieplewie to jeden z elementów realizowanego projektu w ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

20.04.212 Światowy Dzień Ziemi przebiegał w naszym przedszkolu bardzo pracowicie. Już od rana dzieciaki czekały na wielkie zbieranie śmieci w okolicy przedszkola. Bo sprzątanie naszej zaśmieconej planety najlepiej zacząć od własnego podwórka, a potem przestrzegać kilku podstawowych zasad.

-Należy oszczędzać energię – mówiła dobitnie na zajęciach sześcioletnia Dominika.- Zawsze włączam światło jak wychodzę z pomieszczenia, w którym byłam i przypominam też o tym mamie – dodaje.Dzieci dowiedziały się na zajęciach co grozi naszej planecie Ziemi jeśli nie będziemy stosować się do jej praw. Potem wszyscy zaopatrzeni w gumowe rękawiczki i foliowe worki ruszyli zbierać śmieci.

09.05.2012. Aż do Chmielna wyruszyły nasze przedszkolaki w poszukiwaniu niezapomnianej przygody. W gospodarstwie agroturystycznym Państwa Magdaleny i Henryka Kostuch czekała na nich moc atrakcji.Malowniczo położona posiadłość ‚U Chłopa’ nad jeziorem Kłodno zachwyciło maluchy pięknym placem zabaw, łagodnymi zwierzakami gospodarskimi i gościnnością gospodarzy.Przedszkolaki dowiedziały się też jakie są etapy wyrobu mąki, a potem pomogły Gospodyni wypiekać swojski chleb.

Poznały niespotykane i jedyne w sowim rodzaju kaszubskie nutki, występujące w formie obrazkowej. Na Kaszubach miały one duże znaczenie edukacyjne i wychowawcze. Do dziś nuty są powszechnie znane i chętnie prezentowane.Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu Poznajemy Wielokulturowość Naszego Regionu.

 

 18.09.2012. Czy strusie chowają głowę w piasek? – pytały dzieci z grupy ‚Małych odkrywców’ i z grupy ‚Muszelek’ w czasie pobytu w Garczynie gdzie znajduje się farma tych egzotycznych ptaków.Okazało się, że w tym pięknym gospodarstwie mają spokój i wszystko czego im potrzeba. A jajo odpowiada 25-u jajkom kurzym i jest ciężkie!

Nie tylko strusie zainteresowały naszych milusińskich. Niezwykłą popularnością cieszył się wielbłąd Cezar. Dostojnie woził przedszkolaki na swoim garbie. Przez chwilę wszyscy poczuliśmy się jak na egzotycznym safari…

Przejażdżka na koniku Oscarze była nie lada gratką.Oskar wykazał się niezwykłą łagodnością i cierpliwością. Pozwalał na pieszczoty wszystkich, którzy chcieli się z nim zaprzyjaźnić.

Po spotkaniu ze zwierzętami, najmłodsi posilili się pieczoną przy ognisku kiełbaską  i szczęśliwi i bardzo zmęczeni wrócili do przedszkola.

25.05.2012. Święto Mamy i Taty to najprzyjemniejsza uroczystość w naszym przedszkolu. To ten dzień, w którym uświadamiamy sobie, że miłość, która łączy nas z rodzicami to jeden z najpiękniejszych prezentów.Są z nami zawsze, gdy tego potrzebujemy, otaczają miłością. Dlatego składamy im życzenia – szczęścia, uśmiechu, dużo radości i spełnienia.

Marcelina to niezwykła dziewczyna! Niech nikogo nie zmyli jej niepozorna postać drobnej istotki, bo to konkretna kobietka, mająca własne zdanie i nieuznająca kompromisów, szczególnie jeśli chodzi o przedszkolne obiady 🙂 To dziewczyna o rozmachu artystycznym, co zresztą udowodniła, zdobywając pierwsze miejsce w konkursie ‚Laurka dla Mamy’, organizowanym przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Marcelina jest z grupy ‚Pszczółek’, i jak mówią jej Panie Nauczycielki, ma duszę artystki!

Aleksander  z grupy Muszelek na konkursie w Gdyni zaśpiewał włoski szlagier, co pozwoliło mu wyeliminować  konkurencję ze wszystkich trójmiejskich przedszkoli.Zajął I miejsce. Brawo Aleksander!

1.06.2012. Są w naszym przedszkolu takie dni, kiedy czary odzyskują swoją moc i zaczynają dziać się rzeczy niesamowite! Jest to jedyny taki czas w roku, gdzie można wszystko – śniadanie nie jest obowiązkowe, słodycze jemy bez ograniczeń, zajadamy się goframi i ciągle płynie rzeka lodów truskawkowych.

I jak to w bajkach bywa na przedszkolnym korytarzu pojawiają się krasnoludki, szukające Królewny Śnieżki. Przejmują się bardzo, że zła macocha zemściła się na pięknej Śnieżce. Co też się stało…Przerażenie zajrzało w oczy wszystkim, gdy rozległ się złowieszczy śmiech złej macochy. Co teraz? Jak uratować Królewnę?

Na szczęście pojawił się odważny książe , który uratował księżniczkę i jak to w bajkach bywa, żyli długo….

A żeby było piękniej i szczęśliwiej dla naszych kochanych milusińskich bajkę Braci Grimm odegrali rodzice, z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem , pod przewodnictwem Joanny Anklewicz i Anny Grodeckiej.Raz jeszcze Teatr Rodziców Słonecznej Krainy wystawił Królewnę Śnieżkę i Siedmiu Krasnoludków w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Cieplewie ,dzięki współpracy z dyrektorem Grzegorzem Cwalińskim.Bilety cegiełki przeznaczono na Dzieło ks.proboszcza Grzegorza Rafińskiego-Muzeum Dzieło Pojednania.

Informacja na stronie OKSiR –KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW Czwartek, 28 Czerwiec 2012 15:28

Przedstawienie pt.: KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW wystawił na scenie OKSiR Cieplewo Teatr Rodziców dzieci z Przedszkola Słoneczna Kraina w Łęgowie. Spektakl w reżyserii nauczycielek Joanny Anklewicz i Anny Grodeckiej zaprezentowano 27 czerwca 2012 r. Bilety wtępu (w cenie 10 zł) były jednocześnie cegiełkami na rzecz Sanktuarium Pojednania w Łęgowie.

Sala kinowo-teatralna im. Władysława Starewicza wypełniła się po brzegi. Nie zabrakło licznych krewnych, przyjaciół i sąsiadów wykonawców. Humorystyczne scenki z udziałem brodatych Krasnoludków wzbudzały gromkie salwy śmiechu, a Zła Królowa budziła grozę wśród najmłodszych. Wrażenie robiła również efektowna scenografia wykonana dzięki panu Stanisławowi . Na koniec publiczność nagrodziła wykonawców kilkuminutowymi brawami, zaś aktorzy-amatorzy kilkakrotnie musieli wyłaniać się zza kulis do ukłonów. Czekamy na kolejne przedstawienie w ich interpretacji.

Dziękujemy serdecznie Panu Grzegorzowi Cwalińskiemu i wszystkim pracownikom OKSiRU .Dziękujemy Kochani Rodzice.

OSBADA:
NARRATOR – Beata Ofierska
BAJARKA – Maryla Rogowska
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA – Karolina Mik
KSIĄŻE – Bogumił Marciniuk
ZŁA KRÓLOWA – Magdalena Balcewicz
LEŚNICZY – Janusz Balcewicz
LUSTERECZKO – Anna WRZEŚNIEWSKA
WRONA – Anna Bartkowska
SARENKA – Małgorzata Burkiewicz
ZAJĄCZEK – Mariola Matusiak
MĘDREK – Mariusz Matusiak
APSIK – Stanisław Fuks
ŚPIOSZEK – Robert Rogowski
FAJTŁAPEK – Jacek Burkiewicz
NIEŚMIAŁEK – Mirosław Stobiecki
GDEREK – Tomasz Anklewicz
SMUTUŚ – Tomasz Witkowski

Dzieci z Przedszkola Słonecznej Krainy nie zabrakło na III Łęgowskim Festiwalu Kultury – Pokój Przyjaźń Pojednanie.Poniżej informacja ze strony OKSiR:

III ŁĘGOWSKI FESTIWAL KULTURY POKÓJ PRZYJAŹŃ POJEDNANIE Poniedziałek, 04 Czerwiec 2012 17:25

W tym roku III Łęgowski Festiwal Kultury Pokój Przyjaźń Pojednanie wyjątkowo był imprezą dwudniową. Piątkowy wieczór, 1 czerwca, w ramach Dnia Cysterskiego, poświęcony był dwóm zakonnikom nierozerwalnie związanym z historią kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja. Festiwal zainaugurowały więc Dzwony Pojednania, które rozległy się z wieży zabytkowej świątyni. Następnie w jej murach odbyła się promocja przepięknie wydanej książki o niegdysiejszym proboszczu i budowniczym kościołów w Łęgowie i Różynach: pt.’Iwo Roweder (1699-1765). Życie dla Boga i bliźnich’, praca zbiorowa pod red. ks. G. Rafińskiego.

 

Zwieńczeniem tego dnia był koncert Cappelli Gedanensis. Gdański zespół wokalny pod dyrekcją profesor Aliny Kowalskiej-Pińczak, zaprezentował m.in. prawykonania kompozycji Urbana Mullera (pochowanego w Łęgowie): Salve Regina z towarzyszeniem organów, oraz Magnificat z akompaniamentem trąbek i instrumentów smyczkowych.
Można też było usłyszeć fragment utworu Iwa Rowedera – w wykonaniu Jerzego Kiszkisa (tłumaczenie) i Tomasza Płóciennika, który deklamował dzieło w oryginalnej wersji, po łacinie.
Wśród gości honorowych byli m.in. Annette Klein – Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku, samorządowcy z Braniewa, Pasłęka, gmin Pruszcza Gd., Pszczółek, a także przeor z Oliwy o. Albin Chorąży O.Cis oraz przedstawiciele parafii z Viersen, która w 2008 r. przekazała kościołowi w Łęgowie dzwon, wywieziony przed ponad półwieczem przez hitlerowców w celu przetopienia na cele wojenne.
3 czerwca po południu, na placu przed kościołem, mieszkańcy Łęgowa i okolicy tradycyjnie bawili się całymi rodzinami w ramach Niedzieli Familijnej. Na początek Legendę o Janie Pszczelarzu, wystawiły przedszkolaki z placówki ‚Pszczółka Maja’ w Pszczółkach. Następnie Baśń o rybaku i smutnej rybce oraz Rzekę marzeń zaprezentowały dzieci z przedszkola ‚Słoneczna Kraina’ z Łęgowa.
Po występach małych aktorów można było np. wziąć udział w balonowym show. W programie artystycznym dla najmłodszych i dorosłych znalazły się też m.in. pokazy magiczne, żonglerka piłkami z wrzutami do kosza i zabawy z balonami, w tym skręcanie przez wszystkich uczestników festiwalu wielkiego, balonowego… pieska. Uwagę skupił także Robot, którym dzieci mogły posterować za pomocą magicznego joysticka. Rozstrzygnięty został również III Międzynarodowy Konkurs plastyczny pod hasłem ‚Kolorowy świat, malowany świat’, od początku towarzyszący festiwalowi. Obecni na imprezie laureaci odebrali nagrody na scenie, pozostałym upominki wyślemy pocztą.
Imprezę zakończył występ muzyczny reprezentantów OKSiR.

17.06.2012 Odbył się Wielki Festyn Rodzinny, corocznie organizowany przez nasze Przedszkole.Na zainteresowanych dobrą zabawą czekało wiele atrakcji, konkursów i niespodzianek. Dzieciaki nie mogły odmówić sobie porcji waty cukrowej i jeszcze słodszej lemoniady. Starszych nęcił chleb ze swojskim smalcem i kiszonym ogórkiem, grochówka, czy pieczone przy ognisku kiełbaski .Dla spragnionych mocniejszych wrażeń czekały konkurencje sportowe. Największym powodzeniem cieszyła się zabawa w przeciąganie liny. Uczestniczyły w niej całe rodziny. Rywalizacja była zacięta. Na zwycięzców czekały kosze łakoci.