ROK 2010/11

22.12.2011.Odbyły się Jasełka -niezwykłe widowisko miało uchwycić czar i atmosferę najbardziej rodzinnych świąt w roku – Bożego Narodzenia, i co najważniejsze, dzięki zaangażowaniu małych aktorów udało się oddać magię świątecznej nocy.

 

06.12.2011Mikołajki w naszym przedszkolu to dzień niezwykły, zaczarowany, w którym spełniają się marzenia wychowanków za sprawą św Mikołaja. Nie od dziś wiadomo że wszystkie dzieci ‚Mikołaja kochają, wszystkie dzieci na niego czekają’. Wreszcie się pojawił! Gdzieś w oddalonej sali przedszkola słychać było tubalny głos Mikołaja, który zanim rozdał dzieciakom prezenty obejrzał z nimi przedstawienie o swoim przyjacielu bałwanku.Potem wysłuchał piosenek przygotowanych przez milusińskich, a nawet poczęstował się ciasteczkami przygotowanymi przez sprytne czterolatki ‚Muszelki’.

Radość z prezentów była ogromna. Następne spotkanie z Mikołajem już za rok…

 

 30.11.2011  Hucznie obchodziliśmy w przedszkolu Andrzejkowe Święto. Specjalnością dnia były ‚magiczne’ wróżby. Niecodziennym przeżyciem okazało się dla dzieciaków lanie wosku.Z niecierpliwością oczekiwano na moment ukazania się abstrakcyjnego kształtu. Wymyślne figury zapowiadały wiele wrażeń, w zbliżającym się 2012 roku. Panie przedszkolanki dowiedziały się, że nie zabraknie w najbliższej przyszłości podróżników i przyrodników, a co po niektórzy wybiorą karierę małego aktora. Jedno było pewne, czekają wszystkich niezapomniane przeżycia i nieoczekiwane przygody. Nikt nie będzie się nudził! Pełni nadziei na moc wrażeń w 2012 roku w ‚Słonecznej Krainie’ Milusińscy ruszyli na parkiet. Niech żyje bal!  

W listopadzie dzięki wyprawie do Faktorii w Pruszczu Gdańskim  dzieci z naszego przedszkola miały okazję dowiedzieć się jak żyli ludzie przed tysiącami lat na terenie Pomorza. A tam, przez chwilę znalazły się w osadzie pełnej zabytków archeologicznych i bursztynowych eksponatów. Weszły do świata tajemnic, dziwów, walecznych rycerzy przemierzających szlak bursztynowy. Dowiedziały się że… dawno, dawno temu istniało życie zupełnie niepodobne do tego jakie prowadzimy dzisiaj. W tamtych czasach z trudem  zdobywali pożywienie, polując w przepastnych kniejach na groźne zwierzęta. Mieszkali w prostych chatach,często ziemiankach czy grotach, tworząc osady. Żyli w harmonii z przyrodą, często uzależnieni od rządzących nią srogich praw. 

 03.11.2011 Pojechaliśmy do Gdyni, żeby zobaczyć Akwarium Gdyńskie. Uczestniczyliśmy w lekcji edukacyjnej ‚Barwne życie na rafie koralowej’ Z zaciekawieniem obejrzeliśmy prezentację multimedialną o podwodnym świecie zwierząt. Każdy mógł się wykazać zdobytą wiedzą i otrzymać odznakę ‚Bystrego umysłu’ Po zabawach i wspólnym rysowaniu przyszedł czas na obserwowanie ryb, płazów i gadów zgromadzonych w licznych akwariach. Kolorowe zebrasomy, zwinne węgorze, niesamowity aksolotl meksykański, żarłoczne piranie, węgorz elektryczny…to tylko niektóre z gatunków, które najbardziej nam się podobały.

 

27.10.2011 Wybraliśmy się na wycieczkę do Malborka na Zamek Krzyżacki. Przemiłe panie Przewodniczki zdradziły nam sekretne hasło, dzięki temu zostaliśmy wpuszczeni przez Strażnika. Po znalezieniu ukrytych kluczy udało nam się otworzyć skrzynię pełną różnych skarbów. Były tam między innymi specjalne krzyżackie kaptury. Po przebraniu się w nie mogliśmy zwiedzać komnaty wyglądając jak prawdziwi rycerze. Byliśmy w specjalnej sali Wielkiego Mistrza, gdzie każdy mógł poczuć się w jego roli siadając na miejscu Mistrza. Na pamiątkę odrysowaliśmy sobie lwy, smoki, a także inne wzory z ozdobnej podłogi zamku. W ten sposób każdy ma w domu swój własny fragment zamku…

 21.10.2011 Zostaliśmy zaproszeni przez Pana Dyrektora Grzegorza Cwalińskiego na przedstawienie pt. ‚Trzy świnki’ do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Cieplewie. Spektakl zachwycił dzieci bogatą oprawą muzyczną oraz  nowatorską adaptacją klasycznej baśni. Szczególnie podobał się sympatyczny Wilk ekologiczny, który pilnował porządku. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe smycze do kluczy z logo OKSIR-u. Przedszkolaki z pewnością będą częstymi gośćmi placówki, nie tylko jako widzowie przedstawień, lecz również uczestnicy bogatej oferty zajęć oferowanych przez OKSiR.

11.10.2011 Odwiedziliśmy Schronisko dla bezdomnych zwierząt  ‚Promyk’ w Gdańsku- Kokoszkach. Tradycyjnie już zabraliśmy ze sobą prezenty dla zwierzaków- karmę, koce, zabawki.  Potrzeba ich naprawdę sporo: w schronisku mieszka ponad 400 psów i kotów. Tym razem poznaliśmy bliżej 2 miłe psiaki: Muchę i Gucia, które każdy z nas mógł pogłaskać. Ciągle tylko nie możemy zrozumieć, jak ktoś mógł ich cię pozbyć…

‚Mali Odkrywcy’ opowiadają o miłości w telewizji! Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.polnocna.tv/node/212

 

 

Niezwykły Dzień Dziecka w naszym przedszkolu!  Film z przedstawienia oraz wywiady z aktorami znajdziecie Państwo tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=oIl5xjlM34Y

Serdecznie gratulujemy Rozalii Skórskiej i Julce Kalinowskiej, które zajęły pierwsze miejsce w VI Przeglądzie Twórczości Dziecięcej ‚Razem’. Dziewczynki wystąpiły w kategorii taniec zespołowy.

Zwycięstwo to ma szczególny charakter ze względu na prestiż konkursu: brało w nim udział ponad pół tysiąca dzieci z całego województwa, a swoim patronatem objęli go Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski oraz Prezydent Miasta Gdyni.

BRAWO! BRAWO! BRAWO! BRAWO! BRAWO! BRAWO!

29.06.2011 Wybraliśmy się na wycieczkę do zaprzyjaźnionej fundacji ‚Żyć godnie’ z Kolnika. Niesamowicie ciepłe przyjęcie, jakiego tam doświadczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.Terapeuci i podopieczni fundacji przygotowali dla nas moc atrakcji: malowanie twarzy, zawody sportowe, puszczanie baniek , zajęcia plastyczne z malowaniem gipsowych figurek, loteria fantowa, to tylko niektóre z przygotowanych dla nas atrakcji. Razem śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Nie zabrakło też pysznego poczęstunku- samodzielnie upieczonego ciasta oraz smakowitego kompotu. Pobyt w przepięknym ogrodzie fundacji, słoneczna pogoda, ale przede wszystkim niesłychana serdeczność podopiecznych oraz pracowników Fundacji ‚Żyć godnie’ sprawiły, że trudno nam było się rozstać.

GORĄCO DZIĘKUJEMY I POZDRAWIAMY!!!

 

27.05.2011 Przyjechał do nas w odwiedziny Kacperek Ruchniewicz. To właśnie dla niego zbieramy od września plastikowe nakrętki. Udało nam się już nazbierać ok.200 kg !!! Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają! Kacperek jako nowy ‚Kierownik Przedszkola'(popatrzcie na koszulkę) odwiedził wszystkie grupy w przedszkolu, bawił się też z nami na placu zabaw. Razem z mamą i ciocią wrócił do domu samochodem wypełnionym nakrętkami.To jeszcze nie koniec akcji, zaprosiliśmy Kacperka, żeby do nas przyjechał znowu, więc zbieramy dalej!!!

20.05.2011 Zorganizowaliśmy w Pruszczu Gdańskim Eko- marsz z okazji Światowego Dnia Bioróżnorodności.Roześmiane przedszkolaki w przebraniach zwierząt maszerowały głownym deptakiem miasta rozdając przechodniom ulotki namawiające do troski o środowisko. Uwieńczeniem akcji   było odśpiewanie piosenki ZIEMIA WYSPA ZIELONA.Przechodnie nagrodzili dzieci gromkimi brawami.Choć tyle mogliśmy zrobić póki nie dorośniemy-komentowały dzieciaki.

19.05.2011 Braliśmy udział w II Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Borkowie. Grupa ‚Małych Odkrywców’ z przedstawieniem:’ Kubuś i leśne maluchy’ zajęła trzecie miejsce, Serdecznie gratulujemy małym aktorom!

12.05.2011 Zostaliśmy zaproszeni na Festiwal Tańca Gabi do Gdańska. W ogromnej hali spotkały się dzieci z różnych przedszkoli, które uczestniczą w lekcjach tańca. Mali tancerze prezentowali swoje umiejętności na parkiecie,a radosna atmosfera panowała też wśród widowni.

06.05.2011 Pojechaliśmy do Pruszcza, żeby odwiedzić żołnierzy z 49. Pułku Śmigłowców Bojowych. Jak zwykle zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie.Obejrzeliśmy pamiątkową salę wojskową, wypróbowaliśmy kaski spadochroniarzy i kaski wojskowych strażaków,którzy pozwolili nam też usiąść w swoim wozie, a na końcu… atrakcja nie lada…mogliśmy usiąść za sterami prawdziwego śmigłowca Mi-24 !

05.05.2011 Wybraliśmy się do Ośrodka Zdrowia w Rusocinie. Przemiła pielęgniarka Pani Zosia pokazała nam wszystkie ciekawe miejsca w ośrodku oraz różne ciekawe sprzęty, którymi na co dzień posługuje się w swojej pracy. Najbardziej spodobały nam się małe przyssawki do EKG oraz poczekalnia z zabawkami dla dzieci zdrowych.

04.05.2011 W Dniu Strażaka odwiedziliśmy Ochotniczą Straż Pożarną w Łęgowie.Każdy mógł wypróbować, jak siedzi się w wozie strażackim, przymierzyć kask lub maskę, albo położyć się na specjalnych noszach ratowniczych.Dowiedzieliśmy się też, ile specjalnych sprzętów zabierają strażacy jadąc na akcje swoim wozem.

18-22.04.2011  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych oprócz tradycyjnych wierszyków, piosenek i tańców przygotowaliśmy dla rodziców  niespodziankę: warsztaty wielkanocne. Każdy mógł spróbować swoich sił w przygotowaniu oryginalnych świątecznych dekoracji. Jak zwykle nie zabrakło smakowitego poczęstunku. Wszystkim przedszkolakom, ich rodzicom, dziadkom życzymy Wesołego Alleluja!

 

01.04.2011 Pojechaliśmy do Centrum Hewelianum na Górze Gradowej w Gdańsku. Tym razem uczestniczyliśmy w lekcji o ciekłym azocie. Zachwyciły nas magnetyczne krążki, które po schłodzeniu ciekłym azotem wirowały nad powierzchnią. To było niesamowite! Hewelianum to jedno z naszych ulubionych miejsc wypraw, ponieważ zawsze można w nim wykonać różne ciekawe eksperymenty samodzielnie.

 

30.03.2011 Uczestniczyliśmy w lekcji edukacyjnej ‚Legendy gdańskie’ w Domu Uphagena w Gdańsku. Byliśmy oczarowani spotkaniem z miłym Panem Przewodnikiem z Kazachstanu, który, oprócz tego, że fantastycznie opowiadał legendy, pokazał nam wszystkie ciekawe zakątki w kamienicy Jana Uphagena. Szczególnie spodobała nam się kuchnia, w której mogliśmy obejrzeć i powąchać najróżniejsze przyprawy.

 

15.03.2011 Przyjechał do nas teatr z przedstawieniem ‚Pani Wiosna’. Śpiewaliśmy razem piosenki i cieszyliśmy się, że już niedługo zawita do nas prawdziwa, wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Przygotowaliśmy się do tego momentu: zrobiliśmy Marzannę, którą uroczyście wrzuciliśmy 21.03 do wody. Witaj, Wiosno!

 

02.03.2011 Szkoła Podstawowa w Wojanowie zaprosiła nas do siebie na dni otwarte. Cieszyliśmy się bardzo, ponieważ wielu z nas już niedługo pójdzie do pierwszej klasy i trochę się bało nowego miejsca…Na szczęście okazało się, że zupełnie nie ma do tego powodów. Obejrzeliśmy wszystkie klasy, uczniowie pokazali nam swoje przedstawienie pt.’ Kot w butach’ ( byliśmy zauroczeni!)Poćwiczyliśmy też na sali gimnastycznej.Na końcu zostaliśmy poczęstowani pysznym ciastem i kompotem. Nie możemy się już doczekać, kiedy to my będziemy uczniami…

16.02.2011 Pojechaliśmy na wycieczkę do Tczewa Odwiedziliśmy tam Muzeum Sztuk, w którym zobaczyliśmy wiele zabytkowych przedmiotów regionalnych; dowiedzieliśmy się, jak wygląda herb miasta, a także sporządziliśmy swoje artystyczne wizje herbów.

09.02.2011 Mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji edukacyjnej pt. ‚Królestwo’ w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Wybraliśmy własnego króla, dla którego grupa najzdolniejszych architektów zbudowała zamek, grupa najbardziej utalentowanych malarzy przygotowała wspaniały portret, a grupa najwspanialszych kartografów sporządziła mapę nowego królestwa. Bawiliśmy się wyśmienicie

18-22.01.2011 Przez cały tydzień obchodziliśmy uroczyście święto naszych najukochańszych babuń i dziadziusiów. Z tej okazji nauczyliśmy się wielu wierszyków, piosenek, a nawet specjalnych tańców. Nasi mili goście otrzymali od nas własnoręcznie zrobione prezenty. Cieszyliśmy się bardzo widząc wzruszone twarze Babć i Dziadków. Niech nam żyją 100 lat !!!

 

 

17.01.2011 Wybraliśmy się do Gdańska na Wystawę Dinozaurów. Z zaciekawieniem uczestniczyliśmy w lekcji edukacyjnej o życiu prehistorycznych gadów. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak odróżnić dinozaura roślinożernego od mięsożercy. Największą frajdę sprawiły nam samodzielne poszukiwania ukrytych w wielkiej piaskownicy szkieletów dinozaurów.

 

 

13-14.01.2011 Bawiliśmy się znakomicie na Balu Karnawałowym. Zorganizowali go studenci pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród przebierańców najliczniejszą grupę stanowiły księżniczki, można było również spotkać kowbojów, piratów oraz różnego rodzaju zwierzątka. 

20-23.12 Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych przygotowały dla swoich rodziców przedstawienia jasełkowe. W miłym gronie dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie nawzajem życzenia oraz kosztowaliśmy pyszności przygotowanych specjalnie na tę okazję. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. 

06.12 Jak co roku, Święty Mikołaj pamiętał o przedszkolakach i przyniósł dla wszystkich miłe upominki. Pojawił się niespodziewanie tuż po przedstawieniu ‚Pani Zima’. Każdy, kto poczekał grzecznie na swoją kolej, mógł się cieszyć nową zabawką.

 

Bierzemy udział w akcji zbierania nakrętek dla chorującego na rozszczep kręgosłupa Kacperka. Zachęcamy do przynoszenia plastikowych nakrętek. Ziarnko do ziarnka…

18.11 mieliśmy okazję podziwiać przedstawienie pt. ‚Mała Syrenka’ w wykonaniu teatru ‚Qfer’.Po raz kolejny aktorzy zachwycili nas swoim poczuciem humoru, pomysłowością dekoracji, kostiumów i dialogów.Dużo radości sprawiło nam oglądanie ich popisów tanecznych i wokalnych.Z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny’Qferka’

 

18.11 przybyli do naszego przedszkola policjanci z Komendy w Pruszczu Gdańskim, aby przypomnieć nam, w jaki sposób prawidłowo przechodzić przez jezdnię.Pokazali też, jak zachować się, kiedy atakuje nas groźny pies.Policjanci przestrzegli nas przed nieznajomymi, którzy chcą nas częstować słodyczami.

 

16.11 odwiedził nas sympatyczny pan kolejarz ze Śląska i zabrał dzieci w fantastyczną ‚podróż po Polsce’. Oprócz tego, że poznaliśmy wiele ciekawych informacji o kolei, nauczyliśmy się nowych angielskich słówek, śpiewaliśmy piosenki, każde dziecko mogło spróbować swoich sił jako zawiadowca, a także motorniczy pociągu. Szczególną popularnością cieszyła się lokomotywa znanego z telewizyjnej bajki ‚Tomka’.

 

3. 11 wybraliśmy się do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Spichlerza „Błękitny Baranek”. Szczególnie miło wspominamy spacer po dawnej gdańskiej uliczce, na której poznaliśmy przedstawicieli różnych zapomnianych zawodów, jak np. płatnerza przygotowującego zbroje dla rycerzy czy bednarza wykonującego beczki. Bardzo podobało się nam to, że niektórych eksponatów mogliśmy dotknąć, np. kolczugi czy osobliwych butów średniowiecznych ze specjalnymi nakładkami- kaletkami. Duże wrażenie zrobiło na nas to, że uliczka sprawia wrażenie prawdziwej – słychać odgłosy miasta, a nawet czuć zapachy( np. u zielarza)

 

 

28. 10 to ważny dzień dla dzieci z grup Krasnoludków i Pszczółek – ich uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Zaproszeni goście z tej okazji mogli skosztować pysznych i efektownych tortów. Maluszki są od dziś pełnoprawnymi przedszkolakami – gratulujemy!
Tego samego dnia starsze dzieci wybrały się do Muzeum Poczty Polskiej. Wzięły tam udział w lekcji edukacyjnej. Zabawa w pocztę: projektowanie pocztówek, kupowanie i naklejanie znaczków, stawianie pieczątek;  sprawiła, że poczuliśmy się jak prawdziwi urzędnicy pocztowi.

 

22. 10 odwiedził nas teatr Qfer z przedstawieniem „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Byliśmy pod wrażeniem pomysłowości, poczucia humoru i profesjonalizmu występu. Szczególnie, że niektórzy z nas mogli w nim wziąć udział.

 

14. 10 świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej uroczystą Akademią w wykonaniu przedszkolaków z wszystkich grup. Oprócz wierszyków i  piosenek  Panie otrzymały od dzieci również wiele laurek, kwiatków i słodyczy. Serdecznie dziękujemy!

 

04.10 Elfy i Muszelki zaprosiły gości na spotkanie otwarte pt. „Jedz owoce, chrup warzywa” Dzieci przygotowały  występy, mogliśmy też  podziwiać talent znakomitego kucharza- pana Rafała, który zadziwił nas swoimi ozdobami wykonanymi  z owoców i warzyw – carvingiem. Pyszna zupa z białych warzyw, ciasto marchewkowe- mmhm- palce lizać!

28. 09 mieliśmy okazję podziwiać przedstawienie teatralne pt. „Dary jesieni”. Szczególnie spodobał nam się łakomczuszek Świstak, który wyjadał Pani Jesieni wszystkie marchewki 15. 09 pojechaliśmy zobaczyć Zamek Krzyżacki w Malborku. Niestety pogoda nam nie dopisała (deszcz), mimo to świetnie się bawiliśmy. Dowiedzieliśmy się sporo o życiu rycerzy i zakonników, mogliśmy też przymierzyć ich stroje, a nawet dotknąć przedmiotów, którymi się posługiwali.

9.09 wybraliśmy się na wycieczkę do Otomina. Pan Leśniczy wraz ze swoimi małymi pomocnikami odkrywał przed nami rozmaite leśne sekrety. Po wędrówce posililiśmy się kiełbaskami pieczonymi na ognisku.

Nowy rok szkolny przyniósł wiele zmian w naszym przedszkolu. Powitaliśmy nowe dzieci w grupach Krasnali i Pszczółek. Dawne Krasnoludki stały się Elfami, Pszczółki – Muszelkami, a Elfy „awansowały”  na Małych Odkrywców. Oprócz nowych przedszkolaków powitaliśmy również nowe panie nauczycielki – Żanetę, Gracjanę, Ewelinę, Karolinę, Magdę, Bożenkę i Anię. Pomagać nam będą również pani Krysia i pani Grażynka.