KRASNALE

Jest na świecie kraj malutki,

Gdzie mieszkają krasnoludki,

Krasnoludek, gdy jest młody,

Wcale nie ma jeszcze brody,

Żadnych ważnych spraw nie miewa,

Tylko bawi się i śpiewa.

                WAŻNE  INFORMACJE  I  WYDARZENIA

20 PAŹDZIERNIKA OBCHODZILIŚMY ŚRODKOWO-EUROPEJSKI

                 DZIEŃ  DRZEWA


Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

                      ‚ Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

                       Wiatr wam ballady swoje śpiewa

                       i rozczesuje wasze liście

                       co w oczach mienią się srebrzyście ‚

                                                            
                                                           WŁODZIMIERZ ŚCISŁOWSKI

                      PASOWANIE KRASNALKÓW NA PRZEDSZKOLAKA

                                     15.11.2012

Dnia 15 listopada dzieci z naszej grupy uczestniczyły w uroczystości ‚PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA’ dzięki której dołączyły do grona pełnoprawnych członków społeczności Przedszkola ‚SŁONECZNA KRAINA’ w Łęgowie.Uroczystość zbiegła się z Dniem Niepodległości i z tej okazji właśnie zaszczycił nas Chór Gminy Pruszcz Gdański.Przy akompaniamencie pani Amelii Waszkiewicz panie z chóru wykonały chwytające za serce pieśni patriotyczne.Krasnale na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia otrzymały pamiątkowe dyplomy i rożki pełne słodkości.Po uroczystości na dzieci i gości czekała słodka niespodzianka-Krasnoludkowy tort i babeczki z podobizną każdego Krasnala.Była to pierwsza wspólna uroczystość  ,a dzień ten na pewno długo pozostanie w pamięci naszych milusińskich.

      CZARY MARY WOSKU LANIE CO MA STAĆ SIĘ NIECH SIĘ STANIE!!!

     ANDRZEJKI   30.11.2012

 6.12.2012  ODWIEDZINY św.MIKOŁAJA   


W tym szczególnym dniu dzieci z niecierpliwością czekały na specjalnego gościa!!! Kto to taki? ależ oczywiście to św. Mikołaj z pełnym workiem pięknych prezentów…….

         20.12.2012 

        JASEŁKA

 ‚ PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI ‚

 
 Mali artyści wystąpili dla swoich rodziców,śpiewając przepiękne kolędy. Żłóbek, anioły, kostiumy i wystrój sali – to wszystko razem dodało prawdziwego uroku przedstawieniu.

KARNAWAŁ     16.01.2013


W przedszkolu, aż huczało od podekscytowanych głosów dzieci, księżniczki, królowie, supermeni, piraci, zwierzątka – tego karnawałowego dnia można było spotkać bohaterów najpopularniejszych światowych bajek. W placówce odbył się coroczny bal karnawałowy, w balu brały udział dzieci ze wszystkich grup, w wieku od trzech do sześciu lat.

DZIEŃ   BABCI  I  DZIADKA   21.01.2013

Na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka krasnalki przygotowały piosenki, wierszyki oraz wspaniałe konkursy. W czasie uroczystości oprócz aktywnego, udziału dzieci, do konkursu włączyliśmy również babcie i dziadków. Panował miły i serdeczny nastrój, bardzo mile zaskoczyliśmy dziadków tortem, który został upieczony specjalnie na ich cześć.

TŁUSTY  CZWARTEK   7 LUTY


Jak pisał Gloger w swojej książce ‚Rok polski w życiu, tradycji i pieśni’, pozwalał na wszystko co w innych dniach budziłoby zgorszenie. Od świtu w tłusty czwartek chodzono gromadami po ulicach. Towarzyszyli oczywiście muzykańci. Tańczono, śpiewano, płatano figle. Tłusty czwartek, jak znowu pisał Gloger w cytowanej wyżej książce ‚ jest dniem uprzywilejowanym u Polaków do biesiad zapustnych, na których muszą być pączki, faworki, pampuchy’. Również dzisiaj nie możemy obejść się w tym, dniu bez  tradycyjnych pączków. I my przekazujemy tę tradycję naszym milusińskim.

ZABAWY  ODDECHOWE

CHUCHNIJ< DMUCHNIJ< CZYLI KILKA SŁÓW O ZABAWACH ODDECHOWYCH


Wykonaliśmy z papieru statki, pięknie ozdobiliśmy. Do dużej miski nalaliśmy wody i pani ogłosiła konkurs pt. ‚ Statki na wodzie’. Wygrywa ten, którego statek dopłynie jak najszybciej na drugi brzeg miski. Krasnoludkom nie pozostało nic zatem innego, jak nabierać powietrze i wydmuchiwać je na swój statek.

21 marca PIERWSZY  DZIEŃ WIOSNY – TOPIENIE MARZANNY  

 Kalendarzowa (astronomiczna) wiosna rozpoczyna się 21 marca, właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości.Jednym ze staropolskich zwyczajów (opisanych już XV wieku), jest zwyczaj   topienie  Marzanny symbolizujący pożegnanie zimy i powitanie wiosny.Zwyczaj ten kultywujemy w naszym przedszkolu według polskiej tradycji.Krasnali na powitanie wiosny zasiały także w kąciku przyrody owies,który zabiorą do domów jako ozdobę stołu wielkanocnego.

WIELKANOC 26.03.2013

Tak kultywujemy nasze polskie tradycje.
Uroczyste Spotkanie Wielkanocne było okazją do zaprezentowania umiejętności artystycznych i plastycznych naszych najmłodszych dzieci.Z pomocą opiekunów Krasnale wykonały rekwizyty do przedstawienia i jak tradycja każe posiały wielkanocny owies,który był prezentem dla rodziców.Po posiłku przystąpiono do wspólnych warsztatów.Było bardzo miło i wesoło, a Wielkanoc tuż, tuż……….

 

10  KWIETNIA   DZIEŃ  SŁUŻBY  ZDROWIA


Z okazji  Dnia Służby Zdrowia, dzieci w przedszkolu odwiedziła Pani  Doktor Jaśkiewicz, mama Szymona i Łukasza.

22  KWIETNIA   DZIEŃ  ZIEMI


‚Sprzątanie Świata’,
wywodzi się z Austral. Po raz pierwszy odbyła się w 1989r. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska – Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994r. krajowym partnerem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Hasła przewodnie to; ‚Lasy to Życie-chrońmy je’ oraz ‚Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę’ . Człowiek wkroczył z mechanizacją i chemizacją w naturę. Zakłócił jej naturalny rytm, nawozy sztuczne i pestycydy wyrządziły wiele szkód Matce Ziem. Został zaburzony naturalny przebieg procesów wzrastania i odzyskiwania gleby. Jeśli człowiek zaburzył (zakłócił) ziemie i wody, to powinien ją oczyścić. Tak robi człowiek odpowiedzialny , uczmy również tej odpowiedzialności naszych najmłodszych.

4 MAJ  MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ   STRAZAKA


W większości krajów europejskich tradycyjnie od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana obchodzony jest, ‚Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka’. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego przedszkola Ochotniczą Straż Pożarną z Łegowa.

10  MAJ  STRAŻ  GMINNA

DZIEŃ   MAMY  I  TATY  29.05.2013